Mediačný proces

Poučenie o mediácii

Mediáciou sa rozumie predovšetkým mimosúdne konanie, v ktorom mediátor pomáha stranám, aby riešili svoju konfliktnú situáciu

Mediáciou možno riešiť spravidla všetky druhy sporov, ktoré vznikajú z občianskoprávnych, rodinných, obchodných, záväzkových a pracovnoprávnych vzťahov. Mediácia je teda proces, v ktorom strany sporu požiadajú tretiu osobu o asistenciu pri ich pokuse o priateľské urovnanie sporu.

Podmienkou mediácie je, že obidve strany súhlasia s účasťou na mediácii. V dohode o začatí mediácie sa osoby zúčastnené na mediácii dohodnú s mediátorom na mediácii konkrétneho sporu, dohoda musí mať písomnú formu. Pravosť podpisov osôb zúčastnených na mediácii alebo ich zástupcov musí byť úradne osvedčená.

Mediácia začína uložením dohody o začatí mediácie uzavretej osobami zúčastnenými na mediácii alebo zástupcami konajúcimi v rozsahu svojho oprávnenia konať za zastúpeného a mediátorom v Notárskom centrálnom registri listín. Uloženie dohody o začatí mediácie v registri listín má pre plynutie premlčacej lehoty a zánik práva rovnaké právne účinky ako uplatnenie práva na súde.

Cieľom mediácie je dosiahnutie dohody, ktorá je pre obidve strany prijateľná a záväzná. Mediácia Vám umožní pozrieť sa na sporovú situáciu s odstupom, pochopiť konanie protistrany, vyjadriť svoj názor, predstavy a požiadavky. Snahou mediácie je skvalitniť vzťahy medzi účastníkmi, napomáha uvedomiť si, že i pri rozdielnych názoroch a postojoch je možné dosiahnuť prijateľný, pre obe strany výhodný výsledok.

Úlohou mediátora ako osoby, ktorá nemá priamy záujem na výsledku, je pomôcť účastníkom nájsť svoje vlastné riešenie problému. Mediátor nezasahuje do rozhodovania a výberu riešenia účastníkov, ale dbá na vyvážené rozdelenie komunikačného priestoru, čiže na to, aby každá zo strán mala možnosť sa k danej problematike vyjadriť a získať k svojmu rozhodnutiu toľko infomácií, koľko ich potrebuje.  Podporuje strany pri zvažovaní jednotlivých variantov riešenia a tvorbe dohody prijateľnej pre všetky strany konfliktu. Uľahčuje proces jednania medzi stranami. Nie je posudzovateľom ani kritikom, neradí, nesúdi ani nehľadá vinníka.

Ak sa mediácia skončila úspešne, tak uzavretím dohody, ktorá je výsledkom mediácie a môže (v niektorých taxatívne stanovených prípadoch musí) byť v ďalšej fáze spísaná vo forme notárskej zápisnice alebo schválená ako zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom.

V prípadoch, ak povinná strana nebude plniť k čomu sa zaviazala, môže byť podaný návrh na súdny výkon rozhodnutia podľa Občianskeho súdneho poriadku alebo návrh na exekúciu podľa Exekučného poriadku, ak je táto dohoda:
1. Spísaná vo forme notárskej zápisnice;
2. Schválená ako zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom

Poplatky za spísanie notárskej zápisnice ustanovuje Vyhláška Ministerstva spravodlivosti číslo 748/2004 o odmenách a náhradách notárov. V prípade skončenia sporu schválením súdneho zmieru sa účastníkom vráti 50%-90% zaplateného poplatku (§ II odst. 7 zákona číslo 71/1992 Zb.)

Výhody mediácie:
1. Rýchlosť - konflikty je možné riešiť okamžite na rozdiel od riešenia sporov súdnou cestou.
2. Nízke finančné náklady.
3. Dobrovoľnosť a rovnoprávnosť strán.
4. Lepšie porozumenie situácie, zlepšenie vzájomných vzťahov a priestor pre ďalšiu spoluprácu.
5. Dôvernosť - mediátor je viazaný mlčanlivosťou.
6. Ústretovosť.
7. Možnosť ovplyniť výsledok.

Ak ste v súdnom spore, v prípade úspešnej mediácie Vám súd vráti 50%-90% zo zaplatených súdnych poplatkov.

Bližšie informácie: Zákon 420/2004 o mediácii.

Kancelária mediátora - Ing. Peter Sámel, Vlčkova 8/A, 811 05 Bratislava, +421 2 5710 1357, +421 911 584 466, samel@aliancia.sk  Kancelária mediátora - JUDr. Gerta Sámelová Flassiková, Vlčkova 8/A, 811 05 Bratislava,  +421 2 5710 1313, flassikova@aliancia.sk
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky